Christian Homme CD Diamondo S5U Gold Titanium Eyeglasses DM50074U Diamond by Dior
$519
$620
NEW
Details
Dior eyeglasses - Frame: Gold
Dior is a legendary French luxury brand known for its haute couture, elegant ready-to-wear, and iconic fragrances. Renowned for its innovative designs and exceptional craftsmanship, Dior embodies timeless sophistication and feminine beauty. With Dior, you can experience the pinnacle of luxury fashion, making it a preferred choice for those seeking to elevate their style with elegance and grace.
Product Specs
| Brand | Dior |
| SKU | 12323544 |
| GTIN | 192337146299 |
| Model | S5U |
| Frame Color | Gold |
| Bridge Width | 17 mm |
| Lens Socket Width | 52 mm |
| Temple Length | 145 |
| Vertical | 45 mm |
| Pattern | Solid |
| Department | Men |
| Type | Eyeglasses |
| Style | Oval |
| Frame Material | Titanium |
| Theme | Classic Paris Fashion style glasses optical frame diamond diordiamond diordiamondo readers homme |
| Features | Rimless iconic paris readers unisex signature classic style luxury |
| Country of Origin | Japan |
| Product Line | Diamond |