Sprindrift OX8176-0451 Polished Trans Brick Red Authentc Eyeglasses 51-20 by Oakley
$189
$238
NEW
Details
Oakley eyeglasses SPRINDRIFT - Frame: POLISHED TRANS BRICK RED
Oakley is a leading eyewear brand known for its innovative sports sunglasses and performance gear. With a focus on advanced lens technology and durability, Oakley products are designed for athletes and outdoor enthusiasts. Whether you`re biking, skiing, or just enjoying the sun, Oakley provides stylish and high-performance options that enhance your experience while protecting your eyes.
Product Specs
| Brand | Oakley |
| SKU | 12324709 |
| Model | OAKLEY SPRINDRIFT RX OX8176-0451 |
| Frame Color | POLISHED TRANS BRICK RED |
| Frame Width | 135mm |
| Bridge Width | 20 mm |
| Lens Width | 51 mm |
| Lens Socket Width | 51 mm |
| Temple Length | 139mm |
| Vertical | 43 mm |
| Pattern | Solid |
| Character | Vision |
| Department | Unisex Adults |
| Type | Eyeglasses |
| Frame Material | Acetate |
| Style | Round |
| Theme | Designer |
| Personalized | No |
| Features | Full Rim |