Sielo Sunglasses OO9288-0657 Matte Lilac Purple Prizm Gray W/case by Oakley
$218
$224
NEW
Details
Oakley sunglasses - Frame: Purple, Lens: Gray, Logo: Silver
Oakley is a leading eyewear brand known for its innovative sports sunglasses and performance gear. With a focus on advanced lens technology and durability, Oakley products are designed for athletes and outdoor enthusiasts. Whether you`re biking, skiing, or just enjoying the sun, Oakley provides stylish and high-performance options that enhance your experience while protecting your eyes.
Product Specs
| Brand | Oakley |
| SKU | 12330858 |
| MPN | OO9288-0657 |
| Model | OO9288-0657 |
| Frame Color | Purple |
| Lens Color | Gray |
| Logo Color | Silver |
| Temple Length | 143 mm |
| Lens Socket Width | 57 mm |
| Department | Women |
| Type | Sunglasses |
| Style | Round |
| Theme | Sport |
| Lens Technology | Gradient Mirrored Prizm |
| Frame Material | Acetate Metal |
| UV Protection | 100% UV |
| Lens Material | Polycarbonate |
| Vertical (including frame) | 53 mm |
| Bridge | 17 mm |