Frogskins Lite Half Rim Sunglasses OO9374-5363 Matte Black Silver W/pouch by Oakley
$209
NEW
Details
Oakley sunglasses - Frame: Black, Lens: Black, Logo: Red
Oakley is a leading eyewear brand known for its innovative sports sunglasses and performance gear. With a focus on advanced lens technology and durability, Oakley products are designed for athletes and outdoor enthusiasts. Whether you`re biking, skiing, or just enjoying the sun, Oakley provides stylish and high-performance options that enhance your experience while protecting your eyes.
Product Specs
| Brand | Oakley |
| SKU | 12331449 |
| MPN | OO9374-5363 |
| GTIN | 888392606181 |
| Model | OO9374-5363 |
| Frame Color | Black |
| Lens Color | Black |
| Logo Color | Red |
| Temple Length | 138 mm |
| Lens Socket Width | 63 mm |
| Department | Men |
| Type | Sunglasses |
| Lens Technology | Mirrored Prizm |
| Style | Half Rimless |
| Frame Material | O Matter |
| Theme | Sport |
| UV Protection | 100% UV |
| Bridge | 10 mm |
| Vertical (including frame) | 49 mm |
| Country of Origin | United States |