Sprindrift RX OX8176-0249 Satin Brown Tortoise Eyeglasses 49-20 by Oakley
$251
$338
NEW
Details
Oakley eyeglasses SPRINDRIFT - Frame: SATIN BROWN TORTOISE
Oakley is a leading eyewear brand known for its innovative sports sunglasses and performance gear. With a focus on advanced lens technology and durability, Oakley products are designed for athletes and outdoor enthusiasts. Whether you`re biking, skiing, or just enjoying the sun, Oakley provides stylish and high-performance options that enhance your experience while protecting your eyes.
Product Specs
| Brand | Oakley |
| SKU | 12332525 |
| Model | OAKLEY SPRINDRIFT RX OX8176-0249 |
| Frame Color | SATIN BROWN TORTOISE |
| Frame Width | 130mm |
| Bridge Width | 20 mm |
| Lens Width | 49 mm |
| Lens Socket Width | 49 mm |
| Temple Length | 139mm |
| Vertical | 43 mm |
| Pattern | Tortoise Shell |
| Character | Vision |
| Department | Unisex Adults |
| Type | Eyeglasses |
| Frame Material | Acetate |
| Style | Round |
| Theme | Designer |
| Personalized | No |
| Features | Full Rim |