Contrail Sunglasses OO4147-0657 Satin Toast Brown Prizm Polarized W/pouch by Oakley
$271
NEW
Details
Oakley sunglasses - Frame: Brown, Lens: Tungsten, Logo: Black
Oakley is a leading eyewear brand known for its innovative sports sunglasses and performance gear. With a focus on advanced lens technology and durability, Oakley products are designed for athletes and outdoor enthusiasts. Whether you`re biking, skiing, or just enjoying the sun, Oakley provides stylish and high-performance options that enhance your experience while protecting your eyes.
Product Specs
| Brand | Oakley |
| SKU | 12336666 |
| MPN | OO4147-0657 |
| Model | OO4147-0657 |
| Frame Color | Brown |
| Lens Color | Tungsten |
| Logo Color | Black |
| Temple Length | 144 mm |
| Lens Socket Width | 57 mm |
| Department | Men |
| Frame Material | C-5 Metal |
| Lens Material | Polycarbonate |
| UV Protection | 100% UV |
| Lens Technology | Mirrored Polarized Prizm |
| Style | Aviator |
| Type | Sunglasses |
| Bridge | 14 mm |
| Vertical (including frame) | 50 mm |
| Manufacturer Color | Satin Toast |