Christian Homme Neodioro CD S6F Silver Havana Cannage Eyeglasses DM50101F by Dior
$436
$510
NEW
Details
Dior eyeglasses - Frame: Silver
Dior is a legendary French luxury brand known for its haute couture, elegant ready-to-wear, and iconic fragrances. Renowned for its innovative designs and exceptional craftsmanship, Dior embodies timeless sophistication and feminine beauty. With Dior, you can experience the pinnacle of luxury fashion, making it a preferred choice for those seeking to elevate their style with elegance and grace.
Product Specs
| Brand | Dior |
| SKU | 12340809 |
| GTIN | 192337194337 |
| Model | S6F |
| Frame Color | Silver |
| Bridge Width | 20 mm |
| Lens Socket Width | 51 mm |
| Temple Length | 150 |
| Vertical | 45 mm |
| Pattern | Cannage |
| Department | Men |
| Type | Eyeglasses |
| Style | Geometric |
| Frame Material | Titanium Metal |
| Theme | Classic Paris Fashion style glasses optical frame diamond diordiamond diordiamondo readers homme Designer |
| Features | iconic paris readers unisex signature classic style luxury Full Rim |
| Country of Origin | Italy |
| Product Line | NeoDiorO |