Men`s Edifice Chronograph Quartz Watch - EQS-900DB-1AVUDF by Casio
$272
$310
NEW
Details
Casio watch [EQS900DB1AV] EDIFICE - Dial: Silver, Band: Silver, Bezel: Black
Casio is a versatile electronics brand renowned for its durable and innovative watches, calculators, and digital instruments. Known for combining functionality with style, Casio offers a wide range of products, from rugged G-Shock watches to elegant timepieces. With Casio, you experience cutting-edge technology and reliable design, making it a trusted choice for both everyday use and specialized needs.
Product Specs
| Brand | Casio |
| SKU | 12342205 |
| MPN | EQS900DB1AV |
| Model | Casio EDIFICE |
| Bezel Color | Black |
| Band Color | Silver |
| Dial Color | Silver |
| Lug Width | 22 mm |
| Band Width | 44 mm |
| Case Size | 44 mm |
| Warranty | Seller Warranty |
| Water Resistance | 100 m (10 ATM) |
| Movement | Quartz |
| Indices | Stick Indexes |
| Case Thickness | 12 mm |
| Band/Strap | Bracelet |
| Reference Number | EQS900DB1AV |
| Caseback | Solid |
| Type | Wristwatch |
| Department | Men |
| Band Material | Stainless Steel |
| Watch Shape | Round |
| Style | Luxury Diver Casual Sport Dress/Formal |
| Case Finish | Polished |
| Features | Chronograph Water-Resistant Date Indicator Mineral Crystal Screwdown Crown 12-Hour Dial Bluetooth Multi-Dial |
| Case Material | Stainless Steel |
| Display | Analog |
You might also like
Casio Edifice EFV620D-1A2 Chronograph Stainless Steel Blue Bezel Men`s Watch - Dial: Black, Band: Silver, Bezel: Blue
Casio Men`s EFV-550D-1AVUDF Edifice Analog Display Quartz Silver Watch - Dial: Black, Band: Silver
Casio Men`s EF563DB-1AV Edifice Stainless Chronograph Sport - Great Gift - Band: Silver
Casio Men Edifice Efr- 538 BK -1A Black Dial Stainless Steel Band Watch - Dial: Black, Band: Black, Bezel: Black
Casio Edifice EF-338DB-7ADF Analog Men`s Stainless Steel Water Resistant Watch - Dial: White, Band: Silver
Casio Men`s ERA-500DB-1ACR ERA-500 Edifice Analog-digital Display Quartz - Dial: Black, Band: Silver, Bezel: Black
Casio Men`s Edifice Chronograph Quartz Watch - EFV-550D-7AVUDF - Quartz
Casio Men`s Edifice Chronograph Quartz Watch - EFV-550D-1AVUDF - Dial: Black, Band: White, Silver, Bezel: Silver