Sunglasses Flak 2.0 Xxl OO9488-1163 Matte White / Prizm Golf Lens by Oakley
$202
NEW
Details
Oakley sunglasses FLAK XXL - Frame: Matte White, Lens: PRIZM GOLF
Oakley is a leading eyewear brand known for its innovative sports sunglasses and performance gear. With a focus on advanced lens technology and durability, Oakley products are designed for athletes and outdoor enthusiasts. Whether you`re biking, skiing, or just enjoying the sun, Oakley provides stylish and high-performance options that enhance your experience while protecting your eyes.
Product Specs
| Brand | Oakley |
| SKU | 12345848 |
| MPN | OO9488-1163 |
| GTIN | 888392684363 |
| Model | OAKLEY FLAK 2.0 XXL |
| Frame Color | Matte White |
| Lens Color | PRIZM GOLF |
| Frame Width | 131 mm |
| Bridge Width | 10 mm |
| Lens Width | 63 mm |
| Temple Length | 131 mm |
| MSRP | 214 |
| LOT # | 85.60 |
| Lens Technology | PRIZM |
| Type | Sunglasses |
| Department | Men |
| UV Protection | 100% UV Protection |
| Lens Material | Polycarbonate |
| Frame Material | Lightweight O Matter |
| Features | Lightweight |
| Lens Height | 42 mm |
| Country of Origin | United States |