Christian Missdior B4U 12B0 Shiny Black-gold/blue Lens Sunglasses 55-14 by Dior
$415
$600
NEW
Details
Dior sunglasses MISS - Frame: POLISHED BLACK-GOLD, Lens: Blue
Dior is a legendary French luxury brand known for its haute couture, elegant ready-to-wear, and iconic fragrances. Renowned for its innovative designs and exceptional craftsmanship, Dior embodies timeless sophistication and feminine beauty. With Dior, you can experience the pinnacle of luxury fashion, making it a preferred choice for those seeking to elevate their style with elegance and grace.
Product Specs
| Brand | Dior |
| SKU | 12347412 |
| Model | MISSDIOR B4U 12B0 |
| Frame Color | POLISHED BLACK-GOLD |
| Lens Color | Blue |
| Bridge Size | 14 mm |
| Lens Socket Width | 55 mm |
| Temple Length | 135 mm |
| Country of Origin | Italy |
| Vertical | 30 mm |
| Pattern | Solid |
| Lens Technology | Anti-Reflective |
| Department | Unisex Adults |
| Type | Sunglasses |
| UV Protection | UVA |
| Lens Material | Polycarbonate |
| Style | Cat Eye |
| Theme | Designer |
| Frame Material | Acetate |
| Personalized | No |
| Features | Oversized |
You might also like
Dior Missdior B5I Smoke Mirror Butterfly Ladies Sunglasses CD40106I 01C 54 - Black, Frame: Black, Lens: Grey
Dior Missdior S1I Smoke Cat Eye Ladies Sunglasses CD40182I 74A 55 CD40182I 74A - Pink, Frame: Pink, Lens: Grey
Christian Dior MyMissDior2 V08HA 56mm Brown Havana Gold Sunglasses Italy - Frame: Brown, Lens: Gray
Dior Green Geometric Ladies Sunglasses Missdior S1U CD40107U 52N 56 - Brown, Frame: Brown, Lens: Green