Alexander Mcqueen Women`s Eyeglasses Frames Case Model AM0290O 002 Gold/brown by Alexander McQueen
$215
NEW
Details
Alexander McQueen eyeglasses - Frame: Gold
Alexander McQueen is a renowned luxury fashion brand celebrated for its avant-garde designs and exquisite craftsmanship. Known for pushing boundaries in fashion, Alexander McQueen offers a range of clothing, accessories, and footwear that blend dark romanticism with modern elegance. With Alexander McQueen, you can experience bold creativity and artistry, making a powerful statement in style and sophistication.
Product Specs
| Brand | Alexander McQueen |
| SKU | 12370108 |
| Model | Alexander McQueen AM0290O 002 |
| Frame Color | Gold |
| Lens Socket Width | 58 mm |
| Temple Length | 140 mm |
| Frame Width | 140 mm |
| Bridge Width | 15 mm |
| Country of Origin | Italy |
| Vertical | 42 mm |
| Year Manufactured | 2020-2029 |
| Vintage | Yes |
| Department | Women |
| Unit Type | Unit |
| Style | Butterfly |
| Frame Material | Metal |
| Personalized | No |
| Features | Adjustable Nose pads |
| Unit Quantity | 1 |
| Pattern | Solid |
| Type | Eyeglasses |
| Theme | Chic Timeless |
| Product Line | Alexander McQueen Eyewear |