Ugg All Gender Venture Daze Ultra Mini Burnt Olive Shoe Men US 5 / Women US 6 by UGG
$251
NEW
Details
UGG shoes - BURNT OLIVE / CHARCOAL
UGG stands as a luxury footwear company which gained fame through its sheepskin boots that unite warmth with comfort alongside distinctive fashion elements. The UGG brand provides boots and slippers and accessories that blend top-notch workmanship with comfortable casual designs to create their signature style. This makes UGG a preferred selection for anyone who desires comfort combined with fashion in their daily clothing choices.
Product Specs
| Brand | UGG |
| SKU | 12371420 |
| Model | UGG ALL GENDER VENTURE DAZE |
| Color | BURNT OLIVE / CHARCOAL |
| UK Shoe Size | 4 |
| US Shoe Size | MEN 5 / WOMEN 6 |
| EU Shoe Size | 37 |
| Country of Origin | Australia |
| Shoe Shaft Style | Ankle |
| Toe Shape | Closed Toe |
| Closure | Pull On |
| Lining Material | 10mm curly UGGplush™ |
| Material | SUEDE |
| Heel Height | Low (1-1.9 in) |
| Department | Unisex Adults |
| Type | shoe |
| Style | Bootie |
| Outsole Material | Rubber |
| Features | Lined |
| Upper Material | Suede |
| Insole Material | 10mm curly UGGplush™ |