Tiffany Co. TF2102 8173 Pearl Plum Black Size 54/16/140 Eyeglasses Italy by Tiffany & Co.
$236
NEW
Details
Tiffany & Co. eyeglasses - Frame: 8173 (Pearl Plum Black)
Every story has a beginning. The company launched in 1837 before it transformed into a global design house which leads the field of modern jewelry innovation. Tiffany & Co. sells a wide array of products which includes fine jewelry and sterling silver and watches and porcelain and crystal as well as stationery and haute couture fragrance and personal accessories and leather goods.
Product Specs
| Brand | Tiffany & Co. |
| SKU | 12371594 |
| Frame Color | 8173 (Pearl Plum Black) |
| Bridge Width | 16 mm |
| Lens Socket Width | 54 mm |
| Temple Length | 140 mm |
| Country of Origin | Italy |
| Vertical | 36 mm |
| Department | Women |
| Type | Eyeglasses |
| Style | Full Rim |
| Age Group | Adult |
| Frame Material | Plastic |
| Lens | Original demo lens (Tiffany Co.) |