Rag Bone Stride Slim Fit 2 Jeans Men`s 29Wx32L Inkwell 5 Pockets Zip/button by Rag & Bone
$329
NEW
Details
Rag & Bone clothing - Inkwell
Rag & Bone is a contemporary fashion brand known for its urban aesthetic and meticulous attention to detail, seamlessly blending British heritage with modern design. With a commitment to quality craftsmanship, Rag & Bone offers effortlessly chic apparel that embodies both style and functionality.
Product Specs
| Brand | Rag & Bone |
| SKU | 12374328 |
| GTIN | 195225867696 |
| Model | rag & bone Stride Slim Fit |
| Color | Inkwell |
| Size | 29Wx32L |
| Waist Size | 32 in |
| Size Type | Regular |
| Closure | Button Zip |
| Fabric Type | Denim |
| Accents | Button Zipper |
| Rise | Mid (10-12 in) |
| Personalize | No |
| Department | Men |
| Pocket Type | 5-Pocket Design |
| Inseam | 30 in |
| Style | Ankle |
| Features | Pockets |
| Season | Fall Spring Summer |
| Pattern | Solid |
| Fabric Wash | Medium |
| Garment Care | Machine Washable |
| Material | Cotton Polyester Spandex |
| Fit | Slim |
| Type | Jeans |
| Theme | Classic |
| Country of Origin | Türkiye |
| Product Line | rag & bone Fit 2 |