Michael Eyeglasses B 1377 1001 57-17 145 Black Aviator Frames by Burberry
$414
NEW
Details
Burberry eyeglasses - Frame: Black
Burberry is a prestigious British luxury brand known for its iconic trench coats and distinctive tartan pattern. With a rich heritage in fashion, Burberry offers a wide range of clothing, accessories, and fragrances that embody sophistication and timeless style. Whether you`re seeking classic outerwear or contemporary designs, Burberry delivers quality and elegance that elevate any wardrobe.
Product Specs
| Brand | Burberry |
| SKU | 12376071 |
| GTIN | 8056597835060 |
| Model | B 1377 1001 |
| Frame Color | Black |
| Frame Width | 143 mm - Large |
| Size | 57-17 145 |
| Bridge Width | 17 mm |
| Lens Width | 57 mm |
| Lens Socket Width | 57 mm |
| Temple Length | 145mm |
| Country of Origin | Italy |
| Vertical | 45 mm |
| Year Manufactured | 2020-2029 |
| Department | Unisex |
| Type | Eyeglasses |
| Frame Material | Plastic / Metal |
| Style | Aviator |
| Theme | Classic |