Eyeglasses B 2410 3002 51-17 140 Dark Havana Tortoise Frames by Burberry
$351
$479
NEW
Details
Burberry eyeglasses BUREBERRY - Frame: Tortoise
Burberry is a prestigious British luxury brand known for its iconic trench coats and distinctive tartan pattern. With a rich heritage in fashion, Burberry offers a wide range of clothing, accessories, and fragrances that embody sophistication and timeless style. Whether you`re seeking classic outerwear or contemporary designs, Burberry delivers quality and elegance that elevate any wardrobe.
Product Specs
| Brand | Burberry |
| SKU | 12376320 |
| Model | BUREBERRY B 2410 3002 |
| Frame Color | Tortoise |
| Frame Width | 134 mm - Medium |
| Bridge Width | 17 mm |
| Lens Width | 51 mm |
| Lens Socket Width | 51 mm |
| Temple Length | 140 mm |
| Country of Origin | Italy |
| Vertical | 41 mm |
| Pattern | Tortoise |
| Year Manufactured | 2020-2029 |
| Department | Unisex |
| Type | Eyeglasses |
| Style | Round Cat Eye |
| Frame Material | Plastic / Metal |
| Theme | Classic |
| Personalized | No |
| Features | Full Rim |
| Lenses | Demos with Logo Imprint |