B2240 3627 Mens Havana Modern Designer Eyeglasses Frames 55/18 145 by Burberry
$225
NEW
Details
Burberry eyeglasses - Frame: Havana, Manufacturer: 3627
Burberry is a prestigious British luxury brand known for its iconic trench coats and distinctive tartan pattern. With a rich heritage in fashion, Burberry offers a wide range of clothing, accessories, and fragrances that embody sophistication and timeless style. Whether you`re seeking classic outerwear or contemporary designs, Burberry delivers quality and elegance that elevate any wardrobe.
Product Specs
| Brand | Burberry |
| SKU | 12376963 |
| MPN | B2240 3627 |
| Model | Burberry B 2240 3627 |
| Frame Color | Havana |
| Lens Socket Width | 55 mm |
| Bridge Width | 18 mm |
| Temple Length | 145 mm |
| Frame Width | 135 mm |
| Lens Width | 55mm |
| Country of Origin | Italy |
| Department | Men |
| Type | Eyeglasses |
| Style | Full Rim |
| Frame Material | Acetate Plastic |
| Vertical | 33 mm |
| Features | Full Rim Rectangular Square |
| Theme | Designer Modern |
| Bundle Listing | No |
| Age Group | Adult |
| Manufacturer Color | 3627 |