Round Eyeglasses B 2365 3024 51-18 Crystal Transparent Gold Frames by Burberry
$476
NEW
Details
Burberry eyeglasses - Frame: Crystal & Gold
Burberry is a prestigious British luxury brand known for its iconic trench coats and distinctive tartan pattern. With a rich heritage in fashion, Burberry offers a wide range of clothing, accessories, and fragrances that embody sophistication and timeless style. Whether you`re seeking classic outerwear or contemporary designs, Burberry delivers quality and elegance that elevate any wardrobe.
Product Specs
| Brand | Burberry |
| SKU | 12376970 |
| GTIN | 8056597719148 |
| Model | B 2365 3024 |
| Frame Color | Crystal & Gold |
| Frame Width | 137 mm |
| Bridge Width | 18 mm |
| Lens Width | 51 mm |
| Lens Socket Width | 51 mm |
| Temple Length | 140 mm |
| Country of Origin | Italy |
| Vertical | 44 mm |
| Year Manufactured | 2020-2029 |
| Department | Unisex |
| Type | Eyeglasses |
| Style | Round |
| Frame Material | Plastic / Metal |
| Theme | Classic |
| Features | Full Rim |
| Lenses | Demos with Imprint |