Eyeglasses B 2291 3977 53-17 Black Print TB Crystal Pattern Frames by Burberry
$289
$379
NEW
Details
Burberry eyeglasses - Frame: Black
Burberry is a prestigious British luxury brand known for its iconic trench coats and distinctive tartan pattern. With a rich heritage in fashion, Burberry offers a wide range of clothing, accessories, and fragrances that embody sophistication and timeless style. Whether you`re seeking classic outerwear or contemporary designs, Burberry delivers quality and elegance that elevate any wardrobe.
Product Specs
| Brand | Burberry |
| SKU | 12377023 |
| GTIN | 8056597769136 |
| Model | B 2335 3773 |
| Frame Color | Black |
| Frame Width | 142 mm |
| Bridge Width | 17 mm |
| Lens Width | 53 mm |
| Lens Socket Width | 53 mm |
| Temple Length | 140 mm |
| Country of Origin | Italy |
| Vertical | 41 mm |
| Pattern | Burberry Print Pattern |
| Year Manufactured | 2020-2029 |
| Department | Unisex |
| Type | Eyeglasses |
| Style | Round Cat Eye |
| Frame Material | Plastic / Metal |
| Theme | Classic |
| Personalized | No |
| Features | Full Rim Burberry Print Pattern inside the frame |
| Lenses | Demos with Logo Imprint |