Eyeglasses B 1334 1292 52-17 Gold Bordeaux Frames with Plaid Tips by Burberry
$326
NEW
Details
Burberry eyeglasses - Gold / Bordeaux, Frame: Gold & Bordeaux with Burberry Plaid Tips, Lens: Demos with Print
Burberry is a prestigious British luxury brand known for its iconic trench coats and distinctive tartan pattern. With a rich heritage in fashion, Burberry offers a wide range of clothing, accessories, and fragrances that embody sophistication and timeless style. Whether you`re seeking classic outerwear or contemporary designs, Burberry delivers quality and elegance that elevate any wardrobe.
Product Specs
| Brand | Burberry |
| SKU | 12377330 |
| MPN | 1334 1292 |
| Model | B1334 1292 |
| Color | Gold / Bordeaux |
| Lens Color | Demos with Print |
| Frame Color | Gold & Bordeaux with Burberry Plaid Tips |
| Lens Width | 51mm |
| Temple Length | 140 mm |
| Bridge Width | 17 mm |
| Country of Origin | Italy |
| Frame Material | Plastic / Metal Metal Plastic |
| Type | Full Rim |
| Style | Rectangular |
| Vertical | 41 mm |
| Department | Unisex |