BE2208 3559 Womens Dark/light Havana Square Eyeglasses Frames 51/17 by Burberry
$272
NEW
Details
Burberry eyeglasses - Frame: Top Dark Havana/Light Havana, Manufacturer: 3559
Burberry is a prestigious British luxury brand known for its iconic trench coats and distinctive tartan pattern. With a rich heritage in fashion, Burberry offers a wide range of clothing, accessories, and fragrances that embody sophistication and timeless style. Whether you`re seeking classic outerwear or contemporary designs, Burberry delivers quality and elegance that elevate any wardrobe.
Product Specs
| Brand | Burberry |
| SKU | 12377445 |
| MPN | BE2208 3559 |
| GTIN | 8053672487374 |
| Model | Burberry BE 2208 3559 |
| Frame Color | Top Dark Havana/Light Havana |
| Lens Socket Width | 51 mm |
| Bridge Width | 17 mm |
| Temple Length | 140 mm |
| Frame Width | 135 mm |
| Lens Width | 51mm |
| Country of Origin | Italy |
| Department | Women |
| Type | Eyeglasses |
| Style | Full Rim |
| Frame Material | Plastic |
| Vertical | 35 mm |
| Features | Full Rim Square |
| Theme | Designer Modern |
| Bundle Listing | No |
| Age Group | Adult |
| Manufacturer Color | 3559 |