BE1253 1180 Mens Black Square Designer Eyeglasses Frames 52/18 140 by Burberry
$240
NEW
Details
Burberry eyeglasses - Frame: Black, Manufacturer: 1180
Burberry is a prestigious British luxury brand known for its iconic trench coats and distinctive tartan pattern. With a rich heritage in fashion, Burberry offers a wide range of clothing, accessories, and fragrances that embody sophistication and timeless style. Whether you`re seeking classic outerwear or contemporary designs, Burberry delivers quality and elegance that elevate any wardrobe.
Product Specs
| Brand | Burberry |
| SKU | 12377466 |
| MPN | BE1253 1180 |
| GTIN | 8053672070965 |
| Model | Burberry BE 1253 1180 |
| Frame Color | Black |
| Lens Socket Width | 52 mm |
| Bridge Width | 18 mm |
| Temple Length | 140 mm |
| Frame Width | 135 mm |
| Lens Width | 52mm |
| Country of Origin | Italy |
| Department | Men |
| Type | Eyeglasses |
| Style | Half Rim |
| Frame Material | Metal |
| Vertical | 38 mm |
| Features | Half Rim Square |
| Theme | Designer Modern |
| Bundle Listing | No |
| Age Group | Adult |
| Manufacturer Color | 1180 |