BE4462-41876G-64 Sunglasses Frame Size 64mm 125mm 20mm Green Rubber M by Burberry
$251
$460
NEW
Details
Burberry sunglasses - Frame: GREEN RUBBER, Lens: GRAY
Burberry is a prestigious British luxury brand known for its iconic trench coats and distinctive tartan pattern. With a rich heritage in fashion, Burberry offers a wide range of clothing, accessories, and fragrances that embody sophistication and timeless style. Whether you`re seeking classic outerwear or contemporary designs, Burberry delivers quality and elegance that elevate any wardrobe.
Product Specs
| Brand | Burberry |
| SKU | 12379022 |
| MPN | BE4462-41876G-64 |
| GTIN | 8056262490051 |
| Model | BE4462-41876G-64 |
| Frame Color | GREEN RUBBER |
| Lens Color | GRAY |
| Temple Length | 125mm |
| Lens Size | 64mm |
| Type | Sunglasses |
| Department | Men |
| Style | Oval |
| Theme | Designer |
| Lens Technology | 100% UV PROTECTION |
| Frame Material | Injected Propionate |
| UV Protection | 100% UV PROTECTION |
| Personalized | No |
| Year Manufactured | 2020-2029 |
| Style Number | BE4462-41876G-64 |
| Style Name | Oval |
| Temple | 125mm |
| AGE | Adult |