Eyeglasses Mens BE2195 3536 Matte Havana Rectangle Frames 55/17 145 by Burberry
$228
NEW
Details
Burberry eyeglasses - Frame: Matte Havana, Manufacturer: 3536
Burberry is a prestigious British luxury brand known for its iconic trench coats and distinctive tartan pattern. With a rich heritage in fashion, Burberry offers a wide range of clothing, accessories, and fragrances that embody sophistication and timeless style. Whether you`re seeking classic outerwear or contemporary designs, Burberry delivers quality and elegance that elevate any wardrobe.
Product Specs
| Brand | Burberry |
| SKU | 12379739 |
| MPN | BE2195 3536 |
| GTIN | 8053672416763 |
| Model | Burberry BE 2195 3536 |
| Frame Color | Matte Havana |
| Lens Socket Width | 55 mm |
| Temple Length | 145 mm |
| Frame Width | 140 mm |
| Bridge Width | 17 mm |
| Lens Width | 55mm |
| Vertical | 33 mm |
| Bundle Listing | No |
| Department | Men |
| Style | Full Rim |
| Frame Material | Plastic Acetate Metal |
| Age Group | Adult |
| Personalized | No |
| Features | Full Rim Rectangular |
| Pattern | Tortoise Shell |
| Type | Eyeglasses |
| Theme | Designer Modern |
| Country of Origin | Italy |
| Product Line | Burberry |
| Manufacturer Color | 3536 |