Eyeglasses Men`s B2258-Q 3659 Striped Green Square Frames 53/19 140 by Burberry
$318
NEW
Details
Burberry eyeglasses - Frame: Green, Manufacturer: 3659
Burberry is a prestigious British luxury brand known for its iconic trench coats and distinctive tartan pattern. With a rich heritage in fashion, Burberry offers a wide range of clothing, accessories, and fragrances that embody sophistication and timeless style. Whether you`re seeking classic outerwear or contemporary designs, Burberry delivers quality and elegance that elevate any wardrobe.
Product Specs
| Brand | Burberry |
| SKU | 12379919 |
| MPN | B2258-Q 3659 |
| GTIN | 8053672762693 |
| Model | Burberry B 2258-Q 3659 |
| Frame Color | Green |
| Lens Socket Width | 53 mm |
| Temple Length | 140 mm |
| Frame Width | 135 mm |
| Bridge Width | 19 mm |
| Lens Width | 53mm |
| Vertical | 41 mm |
| Bundle Listing | No |
| Department | Men |
| Style | Full Rim |
| Frame Material | Acetate Metal Plastic |
| Age Group | Adult |
| Personalized | No |
| Features | Full Rim Rectangular Square |
| Pattern | Striped |
| Type | Eyeglasses |
| Theme | Designer Modern |
| Country of Origin | Italy |
| Product Line | Burberry |
| Manufacturer Color | 3659 |