Ballistic Hnbl Sunglasses Matte Black Gray Clear Lens OO9452-0965 by Oakley
$330
NEW
Details
Oakley sunglasses - Frame: Black, Lens: Gray
Oakley is a leading eyewear brand known for its innovative sports sunglasses and performance gear. With a focus on advanced lens technology and durability, Oakley products are designed for athletes and outdoor enthusiasts. Whether you`re biking, skiing, or just enjoying the sun, Oakley provides stylish and high-performance options that enhance your experience while protecting your eyes.
Product Specs
| Brand | Oakley |
| SKU | 12381290 |
| MPN | OO9452-0965 |
| GTIN | 888392608444 |
| Model | OO9452-0965 |
| Frame Color | Black |
| Lens Color | Gray |
| Temple Length | 142 mm |
| Lens Socket Width | 65 mm |
| Department | Men |
| Type | Sunglasses |
| Lens Technology | Tinted |
| Style | Wrap |
| Frame Material | O Matter |
| Theme | Sports Standard Issue Ballistic HNBL |
| UV Protection | 100% UV |
| Lens Material | Polycarbonate |
| Bridge | 10 mm |
| Vertical (including frame) | 46 mm |
| Country of Origin | United States |