Exchange Sun Sunglasses Matte Black Prizm Polarized OO9483-0656 W/pouch by Oakley
$328
NEW
Details
Oakley sunglasses - Frame: Black, Lens: Black, Logo: Gunmetal
Oakley is a leading eyewear brand known for its innovative sports sunglasses and performance gear. With a focus on advanced lens technology and durability, Oakley products are designed for athletes and outdoor enthusiasts. Whether you`re biking, skiing, or just enjoying the sun, Oakley provides stylish and high-performance options that enhance your experience while protecting your eyes.
Product Specs
| Brand | Oakley |
| SKU | 12384947 |
| MPN | OO9483-0656 |
| GTIN | 888392660602 |
| Model | OO9483-0656 |
| Frame Color | Black |
| Lens Color | Black |
| Logo Color | Gunmetal |
| Temple Length | 136 mm |
| Lens Socket Width | 56 mm |
| Department | Men |
| Type | Sunglasses |
| Lens Technology | Mirrored Polarized Prizm |
| Style | Square |
| Frame Material | Metal O Matter |
| Theme | Designer Sports |
| UV Protection | 100% UV |
| Lens Material | Polycarbonate |
| Bridge | 17 mm |
| Vertical (including frame) | 47 mm |