G-shock Men`s Solar Ana-digi Black Dial White Resin 53mm Watch GAS100B-7A by Casio
$211
NEW
Details
Casio watch [GAS100B-7A] - Dial: Black, Band: White, Bezel: White
Casio is a versatile electronics brand renowned for its durable and innovative watches, calculators, and digital instruments. Known for combining functionality with style, Casio offers a wide range of products, from rugged G-Shock watches to elegant timepieces. With Casio, you experience cutting-edge technology and reliable design, making it a trusted choice for both everyday use and specialized needs.
Product Specs
| Brand | Casio |
| SKU | 12408738 |
| MPN | GAS100B-7A |
| GTIN | 0889232174983 |
| Model | Casio G-SHOCK GAS100B-7A |
| Bezel Color | White |
| Band Color | White |
| Dial Color | Black |
| Lug Width | 29 mm |
| Case Size | 52 mm |
| Band Width | 20 mm |
| With Papers | Yes |
| With Manual/Booklet | Yes |
| Country of Origin | Japan |
| Closure | Buckle |
| Indices | Baton Indexes |
| Year Manufactured | 2010-Now |
| Caseback | Screwback |
| Department | Men |
| Watch Shape | Round |
| Style | Diver Sport Luxury Casual |
| Features | Water-Resistant Luminous Hands Shock-Resistant Date Indicator Backlight Alarm 12-Hour Dial Day/Date World Time Multifunction Day Indicator Chronograph |
| Case Material | Resin |
| Water Resistance | 200 m (20 ATM) |
| Movement | Quartz |
| Reference Number | GAS100B7A |
| Type | Wristwatch |
| Band Material | Resin |
| Case Finish | Matte |
| Display | Analog & Digital |
| Manufacturer Part Number | GAS100B-7A |