Ocean Steel Black Dive ss050982000 Smartwatch Gps Amoled HR Monitor by Suunto
$914
NEW
Details
Suunto watch Ocean - Dial: Black, Band: Black, Bezel: Black
Suunto is a leading brand known for its high-performance sports watches and outdoor instruments. With a focus on accuracy and durability, Suunto provides reliable solutions for athletes and adventurers alike. Whether you’re hiking, running, or diving, Suunto`s innovative technology helps you track your activities and elevate your performance, making it a trusted choice for outdoor enthusiasts.
Product Specs
| Brand | Suunto |
| SKU | 12411736 |
| MPN | ss050982000 |
| GTIN | 045235101597 |
| Model | Suunto Ocean |
| Bezel Color | Black |
| Band Color | Black |
| Dial Color | Black |
| Lug Width | 22 mm |
| Band Width | 22 mm |
| Closure | Buckle |
| Band/Strap | Two-Piece Strap |
| Department | Men |
| Caseback | Solid |
| Unit Type | Unit |
| Watch Shape | Round |
| Style | Dive Diver |
| Features | GPS |
| Unit Quantity | 1 |
| Case Material | Stainless Steel |
| Movement | Quartz |
| Water Resistance | 30 m (3 ATM) |
| With Papers | Yes |
| Reference Number | ss050982000 |
| Type | Wristwatch |
| Display | Digital |