Fuel Cell Sunglasses Matte Black Prizm Gray Usa Flag OO9096-L560 W/pouch by Oakley
$182
NEW
Details
Oakley sunglasses - Frame: Black, Lens: Gray
Oakley is a leading eyewear brand known for its innovative sports sunglasses and performance gear. With a focus on advanced lens technology and durability, Oakley products are designed for athletes and outdoor enthusiasts. Whether you`re biking, skiing, or just enjoying the sun, Oakley provides stylish and high-performance options that enhance your experience while protecting your eyes.
Product Specs
| Brand | Oakley |
| SKU | 12415315 |
| MPN | OO9096-L560 |
| GTIN | 888392551528 |
| Model | OO9096-L560 |
| Frame Color | Black |
| Lens Color | Gray |
| Temple Length | 130 mm |
| Lens Socket Width | 60 mm |
| Department | Men |
| Type | Sunglasses |
| Lens Technology | Tinted Prizm |
| Style | Wrap |
| Frame Material | O Matter |
| Theme | Designer Standard Issue |
| UV Protection | 100% UV |
| Lens Material | Polycarbonate |
| Bridge | 19 mm |
| Vertical (including frame) | 44 mm |
| Country of Origin | United States |