Tourniquet Sunglasses Matte Black Camo Prizm Ruby OO9521-0557 with Pouch by Oakley
$196
NEW
Details
Oakley sunglasses - Frame: Black Camo, Lens: Prizm Ruby, Manufacturer: Matte Black Camo
Oakley is a leading eyewear brand known for its innovative sports sunglasses and performance gear. With a focus on advanced lens technology and durability, Oakley products are designed for athletes and outdoor enthusiasts. Whether you`re biking, skiing, or just enjoying the sun, Oakley provides stylish and high-performance options that enhance your experience while protecting your eyes.
Product Specs
| Brand | Oakley |
| SKU | 12418418 |
| MPN | OO9521-0557 |
| GTIN | 888392674890 |
| Model | OO9521-0557 |
| Frame Color | Black Camo |
| Lens Color | Prizm Ruby |
| Temple Length | 140 mm |
| Lens Socket Width | 57 mm |
| Department | Men |
| Type | Sunglasses |
| Lens Technology | Mirrored Prizm |
| Style | Rectangular |
| Frame Material | O Matter |
| Theme | Sport |
| UV Protection | 100% UV |
| Lens Material | Polycarbonate |
| Bridge | 17 mm |
| Vertical (including frame) | 45 mm |
| Country of Origin | United States |
| Manufacturer Color | Matte Black Camo |