Heliostat Sunglasses Clear Prizm 24K Gold Polarized OO9231-3761 W/pouch by Oakley
$221
NEW
Details
Oakley sunglasses - Frame: Clear, Lens: Gold, Logo: Gold
Oakley is a leading eyewear brand known for its innovative sports sunglasses and performance gear. With a focus on advanced lens technology and durability, Oakley products are designed for athletes and outdoor enthusiasts. Whether you`re biking, skiing, or just enjoying the sun, Oakley provides stylish and high-performance options that enhance your experience while protecting your eyes.
Product Specs
| Brand | Oakley |
| SKU | 12422821 |
| MPN | OO9231-3761 |
| Model | OO9231-3761 |
| Frame Color | Clear |
| Lens Color | Gold |
| Logo Color | Gold |
| Temple Length | 129 mm |
| Lens Socket Width | 61 mm |
| Department | Men |
| Type | Sunglasses |
| Lens Technology | Mirrored Polarized Tinted Prizm |
| Style | Heliostat |
| Frame Material | O Matter |
| Theme | Sport |
| UV Protection | 100% UV |
| Lens Material | Polycarbonate |
| Country of Origin | United States |
| Bridge | 16 mm |
| Vertical (including frame) | 44 mm |