Christian Montaigne N°50 889 52mm Blue Gray Gold Eyeglasses Italy by Dior
$365
NEW
Details
Dior eyeglasses Montaigne - Frame: Gray
Dior is a legendary French luxury brand known for its haute couture, elegant ready-to-wear, and iconic fragrances. Renowned for its innovative designs and exceptional craftsmanship, Dior embodies timeless sophistication and feminine beauty. With Dior, you can experience the pinnacle of luxury fashion, making it a preferred choice for those seeking to elevate their style with elegance and grace.
Product Specs
| Brand | Dior |
| SKU | 12428487 |
| MPN | Montaigne N°50 |
| Model | Montaigne N°50 |
| Frame Color | Gray |
| Bridge Width | 16 mm |
| Lens Socket Width | 52 mm |
| Temple Length | 145 mm |
| Vertical | 41 mm |
| Pattern | Translucent |
| Year Manufactured | 2020-2029 |
| Department | Women |
| Type | Eyeglasses |
| Style | Cat Eye |
| Age Group | Adult |
| Frame Material | Acetate |
| Theme | Designer |
| Personalized | No |
| Features | Cat Eye Full Rim Rectangular |
| Country of Origin | Italy |
You might also like
Christian Dior Montaigne55 Jbw Eyeglasses Frame Women`s Blue Havana 52mm - Frame: Blue
Christian Dior Montaigne No. 32 SF2 Matte Red Silver Eyeglasses Frame 56-16-145 - Red, Frame: Silver, Lens: Clear
Christian Dior Montaigne N°55F 086 54mm Brown Havana Eyeglasses Frames Italy - Frame: Brown
Christian Dior MONTAIGNE18 C9K Havana White Framerx 50mm 18 140 - Frame: Havana White
Christian Dior 30MontaigneO S1I 2000 Havana Gold Eyeglasses 54-18 - Frame: DARK HAVANA GOLD
Christian Dior MONTAIGNE3F-SGN-52 Eyeglasses 52mm - Frame: SGN
Christian Dior MONTAIGNE34-TFW-51 Eyeglasses 51mm - Frame: 0TFW Blue Havana Black
Christian Dior Montaigne N°33 TG7 52mm Purple Havana Eyeglasses Frames Italy - Frame: Black