Futurity Sun OO9482-0357 Sunglasses Satin Blue Prizm Sapphire with Pouch by Oakley
$245
NEW
Details
Oakley sunglasses - Frame: Blue, Lens: Blue, Logo: Silver
Oakley is a leading eyewear brand known for its innovative sports sunglasses and performance gear. With a focus on advanced lens technology and durability, Oakley products are designed for athletes and outdoor enthusiasts. Whether you`re biking, skiing, or just enjoying the sun, Oakley provides stylish and high-performance options that enhance your experience while protecting your eyes.
Product Specs
| Brand | Oakley |
| SKU | 12470025 |
| MPN | OO9482-0357 |
| Model | OO9482-0357 |
| Frame Color | Blue |
| Lens Color | Blue |
| Logo Color | Silver |
| Temple Length | 139 mm |
| Lens Socket Width | 57 mm |
| Department | Men |
| Type | Sunglasses |
| Lens Technology | Mirrored Prizm |
| Style | Square |
| Frame Material | O Matter |
| Theme | Designer Sports |
| UV Protection | 3N |
| Lens Material | Polycarbonate |
| Bridge | 14 mm |
| Vertical (including frame) | 48 mm |
| Manufacturer Color | Satin Ocean Blue |