Plazma Sunglasses Shiny Black Ink Prizm Trail Torch OO9019-0759 with Case by Oakley
$268
NEW
Details
Oakley sunglasses - Frame: Black, Lens: Prizm Trail Torch, Logo: Silver
Oakley is a leading eyewear brand known for its innovative sports sunglasses and performance gear. With a focus on advanced lens technology and durability, Oakley products are designed for athletes and outdoor enthusiasts. Whether you`re biking, skiing, or just enjoying the sun, Oakley provides stylish and high-performance options that enhance your experience while protecting your eyes.
Product Specs
| Brand | Oakley |
| SKU | 12471935 |
| MPN | OO9019-0759 |
| GTIN | 888392555991 |
| Model | OO9019-0759 |
| Frame Color | Black |
| Lens Color | Prizm Trail Torch |
| Logo Color | Silver |
| Temple Length | 126 mm |
| Lens Socket Width | 59 mm |
| Department | Men |
| Type | Sunglasses |
| Lens Technology | Mirrored Prizm |
| Style | Plazma |
| Frame Material | O Matter |
| UV Protection | 2N |
| Theme | Sport Standard Issue |
| Lens Material | Polycarbonate |
| Bridge | 16 mm |
| Vertical (including frame) | 50 mm |
| Country of Origin | United States |