Dkny Men`s DK1G050M0075 Active Crosby Sport Black IP Steel Date Wristwatch by DKNY
$271
NEW
Details
DKNY watch - Dial: Black, Band: Black
DKNY is a renowned fashion brand known for its modern, urban style that captures the essence of New York City. Celebrated for its trendy clothing, accessories, and fragrances, DKNY offers versatile pieces that cater to a dynamic lifestyle. With DKNY, you can embrace a chic aesthetic that combines comfort and sophistication, making it a favorite choice for fashion-forward individuals.
Product Specs
| Brand | DKNY |
| SKU | 12473569 |
| MPN | DK1G050M0075 |
| GTIN | 4894626301018 |
| Band Color | Black |
| Dial Color | Black |
| Case Size | 42 mm |
| Dial Size | 33.5 mm |
| Reference Number | DK1G050M0075 |
| Style | Crosby Sport |
| Band Material | Stainless Steel |
| Band/Strap | Bracelet |
| Case Material | Stainless Steel |
| Case Thickness | 9.7mm |
| Department | Men |
| Display | Analog |
| Movement | Japan Movement |
| Type | Wristwatch |
| Watch Shape | Round |
| Water Resistance | 100 m (10 ATM) |
| With Manual/Booklet | Yes |
| With Papers | Yes |
| Year Manufactured | 2024 |
| Functionality | 3 Hands Date |
| LACOSTE | DKNY |