Dkny Chambers Rose Dial Rose Gold-tone Ladies Watch NY8486 by DKNY
$135
$155
NEW
Details
DKNY watch Chambers - Rose, Dial: Rose, Band: Rose Gold-tone
DKNY is a renowned fashion brand known for its modern, urban style that captures the essence of New York City. Celebrated for its trendy clothing, accessories, and fragrances, DKNY offers versatile pieces that cater to a dynamic lifestyle. With DKNY, you can embrace a chic aesthetic that combines comfort and sophistication, making it a favorite choice for fashion-forward individuals.
Product Specs
| Brand | DKNY |
| SKU | 12476025 |
| MPN | NY8486 |
| GTIN | 674188222679 |
| Model | DKNY Chambers NY8486 |
| Dial Color | Rose |
| Band Color | Rose Gold-tone |
| Bezel Color | Rose Gold-Tone |
| Color | Rose |
| Case Size | 29 mm |
| Band Width | 11 mm |
| Department | Women |
| Type | Wristwatch |
| Reference Number | NY8486 |
| Style | Watches |
| Features | Hour Minute Second |
| Movement | Quartz |
| Band Material | Stainless Steel |
| Display | Rose |
| Case Material | Stainless Steel |
| Water Resistance | 50 meters / 165 feet |
| Year Manufactured | 2010-Now |
| Indices | Index |
| Watch Shape | Round |
| Caseback | Solid |
| Bezel Type | Fixed |
| Case Thickness | 10 mm |
| Handedness | Left |
| Bezel | Fixed |
| Case Diameter | 29 mm |
| clasp | Fold Over with Safety Release |
| Gender | Women`s |
| Series | Chambers |