G-shock Men`s GA-2100CM-5A Analog-digital Watch - Camouflage E1 D225T by Casio
$215
NEW
Details
Casio watch - Dial: Black, Bezel: Camouflage
Casio is a versatile electronics brand renowned for its durable and innovative watches, calculators, and digital instruments. Known for combining functionality with style, Casio offers a wide range of products, from rugged G-Shock watches to elegant timepieces. With Casio, you experience cutting-edge technology and reliable design, making it a trusted choice for both everyday use and specialized needs.
Product Specs
| Brand | Casio |
| SKU | 12477909 |
| Bezel Color | Camouflage |
| Dial Color | Black |
| Max Wrist Size | 8.26 - 8.5 in |
| Band Width | 20 mm |
| Closure | Buckle |
| Dial Pattern | Camouflage |
| Number of Jewels | 21 Jewels |
| Indices | Arabic Numerals |
| Year Manufactured | 2020-Now |
| Band/Strap | Two-Piece Strap |
| Case Thickness | 12 mm |
| Handedness | Right |
| Department | Men |
| Caseback | Solid |
| Bezel Type | Fixed |
| Escapement Type | Lever |
| Watch Shape | Round |
| Style | Sport Casual Sports |
| Features | Shock-Resistant |
| Case Material | Resin |
| Movement | Quartz |
| Water Resistance | 200 m (20 ATM) |
| With Papers | Yes |
| Type | Wristwatch |
| Band Material | Resin |
| Case Finish | Matte |
| With Manual/Booklet | Yes |
| Country of Origin | Japan |
| Display | Analog & Digital |