Dkny Men`s DK1G047M0075 Everyday Modernist Black Dial Gold Stainless Steel Watch by DKNY
$271
NEW
Details
DKNY watch - Dial: Black, Band: Gold
DKNY is a renowned fashion brand known for its modern, urban style that captures the essence of New York City. Celebrated for its trendy clothing, accessories, and fragrances, DKNY offers versatile pieces that cater to a dynamic lifestyle. With DKNY, you can embrace a chic aesthetic that combines comfort and sophistication, making it a favorite choice for fashion-forward individuals.
Product Specs
| Brand | DKNY |
| SKU | 12479023 |
| MPN | DK1G047M0075 |
| GTIN | 4894626300738 |
| Model | DK1G047M0075 |
| Band Color | Gold |
| Dial Color | Black |
| Case Size | 42 mm |
| Reference Number | DK1G047M0075 |
| Style | Modernist |
| Band Material | Stainless Steel |
| Band/Strap | Bracelet |
| Case Material | Stainless Steel |
| Department | Men |
| Display | Analog |
| Indices | Stick Indexes |
| Movement | Japan Movement |
| Type | Wristwatch |
| Watch Shape | Round |
| Water Resistance | 100 m (10 ATM) |
| With Manual/Booklet | Yes |
| With Papers | Yes |
| Year Manufactured | 2020-Now |
| Case Thickness | 9.5 mm |
| Case Opening | 32.5 mm |
| Functionality | 3 Hands Date |
| LACOSTE | DKNY |