Plungeline OX8146-0750 Satin Black Eyeglasses Frame 50-16 by Oakley
$278
$380
NEW
Details
Oakley eyeglasses PLUNGELINE - Frame: SATIN BLACK
Oakley is a leading eyewear brand known for its innovative sports sunglasses and performance gear. With a focus on advanced lens technology and durability, Oakley products are designed for athletes and outdoor enthusiasts. Whether you`re biking, skiing, or just enjoying the sun, Oakley provides stylish and high-performance options that enhance your experience while protecting your eyes.
Product Specs
| Brand | Oakley |
| SKU | 12483541 |
| Model | OAKLEY PLUNGELINE OX8146-0752 |
| Frame Color | SATIN BLACK |
| Frame Width | 135mm |
| Bridge Width | 16 mm |
| Lens Width | 50 mm |
| Lens Socket Width | 50 mm |
| Temple Length | 138mm |
| Vertical | 38 mm |
| Pattern | Solid |
| Character | Vision |
| Department | Unisex Adults |
| Type | Eyeglasses |
| Frame Material | Acetate |
| Style | Cat Eye |
| Theme | Designer |
| Personalized | No |
| Features | Full Rim |