G-shock Men`s GA-710GB-1A Analog-digital Watch - Black/gold E1 D226T by Casio
$240
NEW
Details
Casio watch - Dial: Gold, Band: Black, Gold, Bezel: Black, Gold
Casio is a versatile electronics brand renowned for its durable and innovative watches, calculators, and digital instruments. Known for combining functionality with style, Casio offers a wide range of products, from rugged G-Shock watches to elegant timepieces. With Casio, you experience cutting-edge technology and reliable design, making it a trusted choice for both everyday use and specialized needs.
Product Specs
| Brand | Casio |
| SKU | 12486784 |
| Model | CASIO G-SHOCK |
| Bezel Color | Black Gold |
| Band Color | Black Gold |
| Dial Color | Gold |
| Max Wrist Size | 8.26 - 8.5 in |
| Band Width | 22 mm |
| Closure | Buckle |
| Dial Pattern | Logo |
| Number of Jewels | 21 Jewels |
| Indices | Baton Indexes |
| Year Manufactured | 2010-2019 |
| Band/Strap | Two-Piece Strap |
| Case Thickness | 15 mm |
| Handedness | Left |
| Department | Men |
| Caseback | Screwback |
| Bezel Type | Fixed |
| Watch Shape | Round |
| Style | Casual Sports Sport |
| Features | Shock-Resistant Water-Resistant Alarm |
| Case Material | Resin |
| Movement | Quartz |
| Water Resistance | 200 m (20 ATM) |
| With Papers | Yes |
| Type | Wristwatch |
| Band Material | Resin |
| Theme | Letters Numbers & Symbols |
| With Manual/Booklet | Yes |
| Country of Origin | Japan |
| Display | Analog & Digital |