Dkny York Studded Red Leather Louise Small Shoulder Studs Flap Top by DKNY
$276
NEW
Details
DKNY bag Louise - Lining: Beige, Exterior: Bright Cherry Red, Hardware: Silver
DKNY is a renowned fashion brand known for its modern, urban style that captures the essence of New York City. Celebrated for its trendy clothing, accessories, and fragrances, DKNY offers versatile pieces that cater to a dynamic lifestyle. With DKNY, you can embrace a chic aesthetic that combines comfort and sophistication, making it a favorite choice for fashion-forward individuals.
Product Specs
| Brand | DKNY |
| SKU | 12487125 |
| Model | Louise |
| Lining Color | Beige |
| Exterior Color | Bright Cherry Red |
| Hardware Color | Silver |
| Handle/Strap Color | Silver Chin metal/Red Leather |
| Size | Small |
| Bag Width | 8.5 in |
| Character | silver-tone hardware and studs |
| Accents | Leather exterior Chain studded Bright color Studded |
| Department | Women |
| Style | Shoulder/Crossbody Bag |
| Fabric Type | Fabric |
| Bag Height | 5.5 in |
| Product Line | DKNY New York |
| Theme | Studded Standout Shoulder/Crossbody wear Designer |
| Pattern | Solid |
| Features | Studded Flap corners Chain Slide chain with Leather Interior 1 slip pocket 1 zipper pocket Exterior Leather studded + back slip pocket Adjustable Strap Chain Strap |
| Exterior Material | Leather with studded accents Bright Cherry Red with Silver-tone hardware Leather |
| Closure | Flap Top Magnet |
| Bag Depth | 2.5 in |
| Lining Material | Fabric |
| Magnetic Flap | Dust Cover/Cleaning bag |
| 8.5"W x 5.5"H x 2.5"D | Interior 1 slip and 1 zip pocket |