Dkny Men`s DK1G047M0055 Everyday Modernist Silver Dial Stainless Steel Watch by DKNY
$234
NEW
Details
DKNY watch - Dial: Silver, Band: Silver
DKNY is a renowned fashion brand known for its modern, urban style that captures the essence of New York City. Celebrated for its trendy clothing, accessories, and fragrances, DKNY offers versatile pieces that cater to a dynamic lifestyle. With DKNY, you can embrace a chic aesthetic that combines comfort and sophistication, making it a favorite choice for fashion-forward individuals.
Product Specs
| Brand | DKNY |
| SKU | 12490427 |
| MPN | DK1G047M0055 |
| GTIN | 4894626300714 |
| Model | DK1G047M0055 |
| Band Color | Silver |
| Dial Color | Silver |
| Case Size | 42 mm |
| Dial Size | 33.5 mm |
| Reference Number | DK1G047M0055 |
| Style | Modernist |
| Band Material | Stainless Steel |
| Band/Strap | Two-Piece Strap |
| Case Material | Stainless Steel |
| Case Thickness | 9.5MM |
| Closure | Buckle |
| Department | Men |
| Display | Analog |
| Indices | Stick Indexes |
| Movement | Japan Movement |
| Type | Wristwatch |
| Watch Shape | Round |
| Water Resistance | 100 m (10 ATM) |
| With Manual/Booklet | Yes |
| With Papers | Yes |
| Year Manufactured | 2020-Now |
| Case Opening | 32.5 mm |
| Functionality | 3 Hands Date |
| LACOSTE | DKNY |