Christian blossom YE63J Sunglasses Women`s Green Pattern/blue Mirror by Dior
$215
$640
Details
Dior sunglasses Blossom - Frame: Green, Lens: Blue
Dior is a legendary French luxury brand known for its haute couture, elegant ready-to-wear, and iconic fragrances. Renowned for its innovative designs and exceptional craftsmanship, Dior embodies timeless sophistication and feminine beauty. With Dior, you can experience the pinnacle of luxury fashion, making it a preferred choice for those seeking to elevate their style with elegance and grace.
Product Specs
| Brand | Dior |
| SKU | 9502929 |
| MPN | 160928-1 |
| GTIN | 762753192028 |
| Model | DiorBlossom |
| Frame Color | Green |
| Lens Color | Blue |
| Temple Length | 145 mm |
| Bridge Size | 20 mm |
| Lens Socket Width | 52 mm |
| Department | Women |
| Style | Full Rim |
| Lens Technology | Mirrored |
| Frame Material | Metal & Plastic |
| Country of Origin | Italy |
You might also like
Christian Dior So Real Sunglasses P7Q/8N Gray Leather Silver Blue Lenses - Gray, Frame: Gray, Lens: Blue
Christian Dior Dio R Evolution Black Silver/dark Grey CSA/2K Sunglasses - Frame: Black, Lens: Gray
Christian Dior Blossom ANS0J 52mm Black Pink Mirror Sunglasses Italy - Frame: Black, Lens: Pink