G-shock Analog Digital Men Chrono Tan Watch 51mm GA100L-8A by Casio
$142
Details
Casio watch [GA100L-8A] - Band: Tan, Bezel: Tan
Casio is a versatile electronics brand renowned for its durable and innovative watches, calculators, and digital instruments. Known for combining functionality with style, Casio offers a wide range of products, from rugged G-Shock watches to elegant timepieces. With Casio, you experience cutting-edge technology and reliable design, making it a trusted choice for both everyday use and specialized needs.
Product Specs
| Brand | Casio |
| SKU | 9511183 |
| MPN | GA100L-8A |
| GTIN | 889232125428 |
| Model | Casio G-SHOCK |
| Bezel Color | Tan |
| Band Color | Tan |
| Lug Width | 26 mm |
| Case Size | 51 mm |
| Band Width | 26 mm |
| Closure | Buckle |
| Indices | Hour markers |
| Year Manufactured | 2020-Now |
| Band/Strap | One-Piece Strap |
| Department | Men |
| Caseback | Screwback |
| Watch Shape | Round |
| Style | Casual Sport |
| Features | 12-Hour Dial Alarm Annual Calendar Backlight Chronograph Day/Date Mineral Crystal Shock-Resistant Water-Resistant World Time |
| Case Material | Resin |
| Water Resistance | 200 m (20 ATM) |
| Movement | Quartz |
| With Papers | Yes |
| Reference Number | GA100L-8A |
| Type | Wristwatch |
| Band Material | Resin |
| Case Finish | Matte |
| With Manual/Booklet | Yes |
| Display | Analog & Digital |
You might also like
Casio Men`s MTP1306D-7AV Silver Stainless-steel Quartz Watch with White Dial - Dial: Black, White, Band: White, Bezel: White
Casio G-shock DW6900SK-1 Clear Grey Resin 200m Digital Men`s Watch - Dial: Clear, Gray, Band: Clear, Gray, Manufacturer Face: Silver
Casio LTP-V002G-9AUDF Women`s Analog Quartz Gold Dial Stainless Steel Watch - Dial: Gold, Band: Gold
Casio Men`s Watch G-shock Quartz Ana-digi Dial Black Resin Strap GSTS100G-1B - Black, Dial: Black, Band: Black