G-shock Full Metal 2100 Series Blue Dial/silver Men`s Watch GMB2100AD-2A by Casio
$744
Details
Casio watch [GMB2100AD-2A] - Dial: Blue, Band: Silver, Bezel: Silver
Casio is a versatile electronics brand renowned for its durable and innovative watches, calculators, and digital instruments. Known for combining functionality with style, Casio offers a wide range of products, from rugged G-Shock watches to elegant timepieces. With Casio, you experience cutting-edge technology and reliable design, making it a trusted choice for both everyday use and specialized needs.
Product Specs
| Brand | Casio |
| SKU | 9515701 |
| MPN | GMB2100AD-2A |
| GTIN | 889232374093 |
| Model | GMB2100AD-2A |
| Bezel Color | Silver |
| Band Color | Silver |
| Dial Color | Blue |
| Case Size | 49.8 × 44.4 × 12.8 mm |
| Closure | One touch 3 fold clasp |
| Indices | Baton Indexes |
| Band/Strap | Bracelet |
| Department | Men |
| Caseback | Screwback |
| Watch Shape | Octagonal |
| Style | Casual Classic Dress/Formal |
| Features | Alarm Timer World Time Stopwatch Calendar Accuracy Shock Resistant Water Resistant Energy saving feature Mute feature Battery level indicator Tough Solar (Solar powered) |
| Case Material | Stainless Steel |
| Water Resistance | 200 m (20 ATM) |
| Movement | Solar |
| With Papers | Yes |
| Reference Number | GMB2100AD-2A |
| Type | Wristwatch |
| Band Material | Stainless Steel |
| With Manual/Booklet | Yes |
| Display | Analog & Digital |