The City BU9009 38 mm Black Dial Black Leather Strap by Burberry
$240
$319
Details
Burberry watch The City - Dial: Black, Band: Black, Bezel: Silver
Burberry is a prestigious British luxury brand known for its iconic trench coats and distinctive tartan pattern. With a rich heritage in fashion, Burberry offers a wide range of clothing, accessories, and fragrances that embody sophistication and timeless style. Whether you`re seeking classic outerwear or contemporary designs, Burberry delivers quality and elegance that elevate any wardrobe.
Product Specs
| Brand | Burberry |
| SKU | 9543731 |
| MPN | BU9009 |
| GTIN | 4051432468476 |
| Model | Burberry The City |
| Bezel Color | Silver |
| Band Color | Black |
| Dial Color | Black |
| Max Wrist Size | 6.76-7 in |
| Lug Width | 20 mm |
| Case Size | 38 mm |
| Band Width | 20 mm |
| Closure | Buckle |
| Dial Pattern | Geometric |
| Indices | 12-Hour Dial Stick Indexes |
| Year Manufactured | 2010-2019 |
| Band/Strap | Two-Piece Strap |
| Case Thickness | 8 mm |
| Handedness | Left |
| Department | Unisex Adult |
| Caseback | Solid |
| Bezel Type | Fixed |
| Watch Shape | Round |
| Style | Classic Dress/Formal Luxury |
| Features | 12-Hour Dial Date Indicator Push/Pull Crown Sapphire Crystal Seconds Hand Swiss Movement Water-Resistant |
| Case Material | Stainless Steel |
| Movement | Quartz |
| Water Resistance | 50 m (5 ATM) |
| With Papers | Yes |
| Reference Number | BU9009 |
| With Service Records | Yes |
| Type | Wristwatch |
| Band Material | Leather |
| Case Finish | Polished |
| With Manual/Booklet | Yes |
| Country of Origin | Switzerland |
| Display | Analog |