DR Mydioro2 Eyeglasses 0H4V Havana Pink Gold Optical Frame by Dior
$290
$475
Details
Dior eyeglasses - Frame: Havana Pink Gold, Lens: Demo Lens
Dior is a legendary French luxury brand known for its haute couture, elegant ready-to-wear, and iconic fragrances. Renowned for its innovative designs and exceptional craftsmanship, Dior embodies timeless sophistication and feminine beauty. With Dior, you can experience the pinnacle of luxury fashion, making it a preferred choice for those seeking to elevate their style with elegance and grace.
Product Specs
| Brand | Dior |
| SKU | 9556967 |
| MPN | DRMydioro2 |
| GTIN | 716736140384 |
| Model | MYDIORO2 H4V 52 |
| Frame Color | Havana Pink Gold |
| Lens Color | Demo Lens |
| Bridge Width | 17 mm |
| Lens Socket Width | 52 mm |
| Size | 52-17-145 |
| Temple Length | 145 |
| Country of Origin | Italy |
| Style | Irregular |
| Department | Female |
| Frame Material | Metal Stainless Steel |
| Pattern | Solid |
| Protection | 100% UV |
| Shape | Irregular |
| Type | Eyeglasses |