Christian essentialo R2F 1000 Shiny Black Authentc Eyeglasses 53-18 by Dior
$340
$480
Details
Dior eyeglasses ESSENTIALO - Frame: POLISHED BLACK
Dior is a legendary French luxury brand known for its haute couture, elegant ready-to-wear, and iconic fragrances. Renowned for its innovative designs and exceptional craftsmanship, Dior embodies timeless sophistication and feminine beauty. With Dior, you can experience the pinnacle of luxury fashion, making it a preferred choice for those seeking to elevate their style with elegance and grace.
Product Specs
| Brand | Dior |
| SKU | 9562783 |
| Model | ESSENTIALO R2F |
| Frame Color | POLISHED BLACK |
| Bridge Width | 18 mm |
| Lens Socket Width | 53 mm |
| Temple Length | 150mm |
| Country of Origin | Italy |
| Vertical | 44 mm |
| Pattern | Solid |
| Character | Vision |
| Department | Unisex |
| Type | Eyeglasses |
| Style | Round |
| Theme | Designer |
| Frame Material | Acetate Metal |
| Features | Full Rim |
You might also like
Christian Dior DIORSIGHTO1F-SX7-51 Tortoise Gold Eyeglasses Optical Frame - Frame: Tortoise Gold
Christian Dior DiorSightO1F 086 51mm Havana Gold Eyeglasses Frames Italy - Frame: Brown
Dior Montaigne N°53F Christian Dior Montaigne N 53F SX7 50mm Brown Eyeglasses Frames Italy - Frame: Brown
Dior Eyeglasses Frames Dioressentialo R21 4900 Transparent Blue Gray 51-19-150 - Frame: Multicolor