Women`s Watch Baby-g Black and Gold Tone Dial Resin Strap BA110-1A by Casio
$189
Details
Casio watch [BA110-1A] - Face: Black, Gold, Dial: Black, Gold, Band: Black
Casio is a versatile electronics brand renowned for its durable and innovative watches, calculators, and digital instruments. Known for combining functionality with style, Casio offers a wide range of products, from rugged G-Shock watches to elegant timepieces. With Casio, you experience cutting-edge technology and reliable design, making it a trusted choice for both everyday use and specialized needs.
Product Specs
| Brand | Casio |
| SKU | 9592292 |
| MPN | BA110-1A |
| GTIN | 079767921019 |
| Dial Color | Black Gold |
| Band Color | Black |
| Face Color | Black Gold |
| Case Size | 43 mm |
| Band Width | 25 mm |
| Reference Number | BA110-1A |
| Band Material | Resin |
| Case Material | Resin |
| Department | Women |
| Features | Atomic World timer Alarm Stopwatch Timer |
| Movement | Quartz |
| Type | Wristwatch |
| Water Resistance | 100 Meters |
| Calendar | Day Date Month |
| Case Thickness | 16 mm |
| Crystal | Mineral |
| Case Shape | Round |
| Gender | Women`s |
| BandWidth | 25 mm |
| CaseColor | Black |
| CaseMaterial | Resin |
| CaseShape | Round |
| CaseThickness | 16 mm |
| Dial | Black Gold |
| WarrantyLength | 1 year |
| WaterResistant | 100 Meters |
| Manufacturer | Casio |